Це професія для сильних духом – незалежно від статті. Прикордонники увійшли в ТОП найбільш перспективних професій у зв’язку з подіями останніх років.

Державний кордон і люди, що його охороняють утворюють єдине ціле, яке лежить в основі забезпечення захисту національної безпеки нашої держави. Яким би досконалим не було сучасне технічне обладнання, зброя та спеціальна техніка – людському фактору відводиться найважливіше місце в охороні державного кордону.

Тому не випадково в усі часи прикордонники виділялися високими моральними принципами та нормами поведінки, виставляючи на перший план моральне обличчя прикордонників, їх честь і гідність, непохитна воля та самовідданість. Прикордонна діяльність здійснюється для охорони і захисту державного кордону України. Вона захищає життєво важливі інтереси особистості,суспільства й держави в прикордонній безпеці. Рушійною силою прикордонної діяльності є прикордонник - військовослужбовець або працівник Державної прикордонної служби України, який залучається до оперативно-службової діяльності з охорони державного кордону. У свою чергу така категорія персоналу, як військовослужбовці державної прикордонної служби, включає в себе категорії офіцерів, прапорщиків, військовослужбовців за контрактом, солдат. Тобто професія «прикордонник» розгалужена та широкомасштабна.

Сучасний прикордонник - це еліта суспільства, «візитна картка» держави, він першим зустрічає і останнім проводжає людей, що перетинають кордон. Від його моральних якостей, честі та гідності залежить враження про Державну прикордонну службу, про державу, яку він представляє.

Елітарність і престиж відомства створюється ділами кожного прикордонника, конкретними результатами оперативно-службової діяльності, які є головним показником надійності охорони державного кордону.

Таким чином честь і гідність кожного прикордонника формує і підтримує авторитет підрозділу в якому він служить, авторитет відомства, авторитет держави яку він представляє на кордоні.

Головними критеріями гідної поведінки на службі є:

- чесність, непідкупність;

- глибокі знання вимог чинного законодавства та керівних документів, що регламентують прикордонну службу;

- знання основ психології людини і вміння вчасно реагувати на характерні особливості в поведінці співрозмовника;

— дипломатичність у спілкуванні, запобігання конфліктів;

— чіткість, зрозумілість і однозначність у спілкуванні з людьми;

— неприпустимість суперечок з особами, що проходять прикордонний контроль;

— діловий спокій, впевненість у своїх діях, доброзичливість, тактовна поведінка з людьми, не допускаючи при цьому пихатості і чванливості;

— акуратне поводження з документами, матеріалами та предметами, що належать особам, які прямують через кордон, або мешканцям прикордоння.

Кожен повинен зрозуміти, що успіх загальної справи залежить від високої організованості, усвідомлення кожним військовослужбовцем своєї значущості, персональної відповідальності за якісне виконання доручених завдань. Тільки людина високої честі і гідності може зробити все для того, щоб завдання, які пов’язані з охороною кордону вирішувалися якісно та професійно.

Сьогодні наша країна переживає нелегкі часи. Нелегко і прикордонникам. Та по при все, вони сумлінно вартують державний рубіж.