25.11.2016 | 15:07

23 листопада 2016 року в приміщенні Мукачівського міського центру зайнятості відбувся круглий стіл на тему: “Легалізація заробітної плати - актуальна тема сьогодення».

У заході взяли участь представники міської влади, соціальні партнери та роботодавці міста.

Директор центру зайнятості Оксана Пехньо, зазначила, що у нинішніх кризових умовах актуальною темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у „конвертах”, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

- Працівники, які одержують гроші „в конвертах”, є заручниками самих себе. Отримуючи нелегальну винагороду в результаті домовленості з роботодавцем, вони позбавляють себе соціальних виплат та гарантій, - додала Оксана Пехньо.

Вільгельм Гунгредер, начальник Об’єднаного Управління пенсійного Фонду м. Мукачева та Мукачівського району зауважив, що дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати зарплату „в конвертах” позбавляє їх соціального захисту. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

- Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 01.01.2011 року – єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”), то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії, - зазначив він.

Так, ст. 265 КЗпП України передбачено відповідальність юридичних та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю у вигляді штрафу. Накладатиме їх Державна інспекція з питань праці без рішення суду у розмірі від 1 до 30 мінімальних заробітних плат.

Олександр Немйо, голова спілки роботодавців міста, відмітив, що на жаль у країні існує проблема «тіньової економіки», отримання заробітної плати «в конвертах». Викорінювати її треба через послаблення механізму податків для середнього та малого бізнесу, створювати податкові канікули, змінювати законодавство, як трудове так і податкове.

У ході заходу присутні роботодавці запевнили, що згідні з тим, що своєчасна й повна сплата платежів у Пенсійний фонд України, а також забезпечення заробітною платою працівників не менше мінімальних соціальних стандартів – це обов’язок кожного роботодавця щодо соціального захисту своїх працівників. Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним, а бюджет Пенсійного фонду матиме стабільні надходження для своєчасного фінансування пенсійних виплат. Суспільство має зрозуміти, що легалізації заробітної плати альтернативи немає.

Наприкінці заходу, Оксана Пехньо відмітила, що Державна служба зайнятості у рамках своїх повноважень та щоденної роботи готова та здатна допомогти громадянам з питань легального працевлаштування, висловила побажання тісної співпраці заради досягнення спільної мети. А представникам роботодавців, побажала створювати нормальні умови праці із гідною заробітною платою, з хорошим соціальним пакетом, щоб зацікавити наших громадян в роботі у нашому місті.