13.12.2016 | 14:05

8 грудня 2016 року в приміщенні Мукачівського міського центру зайнятості в рамках відзначення Всеукраїнського тижня права проведений профінформаційний семінар з безробітними на тему: «Легальна зайнятість, моє право на працю». На семінар запросили представника з Місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, юриста за фахом Мирославу Пилипчинець.

Більшість молодих людей не задумуються про стаж, пенсії, захист своїх прав. Їм важливіше отримати сьогодні гарну заробітну плату, - зазначила вона.

Згідно з Конституцією України кожна людина має право на працю, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується. Але ще чимало громадян живуть днем нинішнім, надаючи перевагу тимчасовим сумнівним вигодам, тому останнім часом усе частіше доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин - «тіньовою» зайнятістю.

- У разі вивільнення у випадку скорочення чисельності або штату працівників, або ж при виникненні проблем зі здоров'ям, працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа, бо вони розраховуватимуться тільки з офіційної, малої заробітної плати, - додала Мирослава Пилипчинець.

Таким чином, влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати: якщо зарплату виплачують «в конверті», це означає, що роботодавець, швидше за все, не укладе трудовий договір, а також не здійснюватиме відрахування з неофіційної зарплати єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду, а це неминуче призведе до того, що:

- вимагатимуть працювати понад норму, а то і без вихідних без додаткової оплати праці;

- не буде гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплат, надбавок та інших заохочувальних виплат);

- не буде ніяких соціальних гарантій, передбачених для працівника;

- не буде права на відпустку, в тому числі, і на відпустку в зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною;

- не буде права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною; і т.д.

Тому треба працювати офіційно, знати свої права, вміти їх захищати. В цьому допоможуть центри правової допомоги, які надають безкоштовні та кваліфіковані консультації.