24.10.2016 | 14:44

Минулого тижня в Ужгороді відбулася перша, ознайомча міжнародна зустріч, присвячена реалізації спільного українсько-словацького проекту з навчальних курсів для людей, які наразі не забезпечені робочими місцями.

Проект реалізується завдяки грантовій програмі Норвезького уряду. Цікаво, що в рамках ініціативи опановувати новими, затребуваними на ринку професіями будуть громадяни як України, так і Словаччини. На першому етапі навчання пройдуть 240 чоловік, з них 60 осіб в Закарпатській області, проте напрацювання можуть бути продовжені.

Зі словацького боку на зустрічі були присутніми керівники і співробітники – представники залученого до реалізації проекту підприємства PROEDUCA s.r.o. – Андрій Жидек, Ладіслав Качер, Зузана Качерова, Меланія Варошова, Ян Голоніч. Просуванням програми в Україні опікується Закарпатський обласний благодійний фонд «Едельвейс», який представляли засновник Володимир Химинець, а також Рената Манайло-Приходько та Валентина Микуляк.

Особливість даної ініціативи в тому, що вона стосується відразу кількох аспектів господарювання та соціального захисту. Тому на зустрічі були присутні заступник управління молоді і спорту Закарпатської ОДА Олег Муртазін, керівник будівельної фірми «Квадро» Михайло Синявський, керівник Ужгородського центру професійно-технічної освіти Сергій Тимко, директор Закарпатського обласного центру зайнятості Юрий Фущич, начальник відділу організації профорієнтації та профнавчання ОЦЗ Лариса Маргітич, директор Ужгородського міського центру зайнятості Сергій Олексіюк, а також аспіранти УжНУ Ганна Цімболинець, Інна Шумлянська.

Менеджер цього освітнього проекту Володимир Химинець роз’яснив принципи функціонування програми норвезьких грантів, наголосив, що представлений проект розроблено в рамках програми SK08, спрямованої на прикордонне співробітництво між країнами. Також доповів про деталі вже виконаної роботи та плани на перспективу. В першу чергу було проведено анкетування, а на його основі – детальний науковий аналіз ситуації на ринку праці обох країн та загальних економічних реалій. Аналітики дійшли висновку, що в першу чергу існує попит на робітничі спеціальності в галузі машинобудування і металообробки – тобто, не вистачає кваліфікованих токарів, фрезерувальників, електрозварювальників, слюсарів, ковалів тощо. Відповідно підготовка кадрів цих спеціальностей буде найбільш перспективною з огляду на попит.

В результаті було вирішено виконати розробку сучасних навчальних програм з

подальшим проведенням курсів для безробітних.

В свою чергу директор Закарпатського обласного центру зайнятості Юрій Фущич підтримав актуальність проекту та ознайомив присутніх з професійно кваліфікаційним складом безробітних та потребою на регіональному ринку праці, а саме з конкретними професіями та спеціальностями машинобудівної галузі. Також ознайомив з можливостями та умовами професійного навчання безробітних; мережею навчальних закладів регіону; мережею центрів професійно технічної освіти Державної служби зайнятості України. Юрій Фущич поділився досвідом - запровадженими службою зайнятості інноваційними технологіями обслуговування населення: відеорезюме, он-лайн співбесіда роботодавця з шукачем роботи, відеовакансії.

Учасники зустрічі висловили переконання, що окрім власне навчання важливо підвищити мотивацію людей до праці в цій галузі – шляхом вдосконалення системи оплати, підвищення її розміру. Для створення нових робочих місць важливе сприяння з боку влади інвесторам, в тому числі і через податкові канікули. Було наголошено на необхідності широкого інформування керівників діючих підприємств про існування цих навчальних курсів.

Отже, відтепер проект переходить у стадію активної реалізації. Впевнені, що він буде важливим та корисним для суспільства.