Ти стоїш на порозі самостійного життя. Закінчилось навчання, тепер доведеться приймати рішення щодо власного майбутнього. Адже можна піти у вищий навчальний заклад та здобути корисні знання й розширити свій кругозір, піти у професійно-технічне училище та здобути практичні фахові навички та досвід, якого бракує іншим, чи відразу влаштуватись на роботу й відчути фінансову незалежність. У житті кожної людини настає момент, коли доводиться вирішувати, де продовжити освіту або куди піти працювати – тобто практично обрати свій життєвий шлях. Вибір професії – важливий крок у житті кожної людини, і мотиви до цього можуть бути різними.
Кожен знає, наскільки важливо знайти своє місце в житті, займатися справою, котра до душі, самоствердитися у професійній царині. Та рідко хто замислюється, з чого дійсно розпочинається кар'єра людини – причому не паперова, як-от наявність диплому, а реальна – з урахуванням всіх потреб, здібностей, схильностей людини. Хто може допомогти тобі зробити правильний вибір, щоб у майбутньому не потрапити до кагорти безробітних або працюючих не за фахом?
Пропонуємо тобі познайомитися з алгоритмом ефективного пошуку роботи. Він складається з кількох етапів:
1 етап – « Визначення конкретної мети»
Необхідно підготувати вичерпну “інформацію про себе”. Перш за все, дай відповідь на питання:
- Чи знаю я конкретно, що шукаю?
- Чи є в мене визначена професійна мета?
2 етап – « Пошук вакансій, вивчення ринку праці»
Якщо ти вже вирішив, де хочеш працювати, переходь до вивчення ринку праці і пошуку підходящих вакансій. Основні канали розповсюдження інформації про роботу:
- періодичні друковані видання;
- робочі та корпоративні веб-сайти;
- кадрові агентства та агентства з працевлаштування;
- дні кар’єри;
- ярмарки вакансій;
- виставки;
- пряме звернення до працедавця;
- рідні та знайомі.
Вибір каналу для ознайомлення з інформацією про роботу залишається за тобою. Добре зваж свій вибір.
3 етап – «Складання резюме»
Резюме – візитна картка та спосіб самореклами на ринку праці. Воно є одним із найефективніших інструментів пошуку роботи. У резюме ти повинен викладати коротко найважливіші для працедавця факти своєї біографії, пов’язані з твоєю професією, знаннями, вміннями, навичками та особистісними рисами.
4 етап – «Телефонна розмова з працедавцем»
Телефонна розмова – один із способів потрапити на співбесіду. Вона має викликати у працедавця бажання зустрітися з тобою. Готуючись до неї, продумай запитання до працедавця. Уникай під час телефонної розмови таких фраз:
- «Ви повинні»– співрозмовник нічого не повинен;
- «Я не знаю» – звучить як незнання в цілому;
- «Ні» – на початку речення не вживається, оскільки після цього наступне позитивне висловлювання вже не сприймається на належному рівні;
- «Вас турбує» – ділова телефонна розмова не може турбувати, бо вона призначена, щоб дізнатись інформацію.
- Закінчує телефонну розмову завжди той, хто телефонує, а не той, кому телефонують.
- Закінчуючи телефонну розмову, необхідно попрощатися.
- Ти повинен вибрати сприятливий час для дзвінка: понеділок і вівторок можуть виявитися досить невдалими днями для телефонних розмов – люди лише втягуються в роботу.
- Робочий настрій переважає у середу та четвер.
- Важливим є не тільки день, але й час дзвінка.
- Найкраще телефонувати об одинадцятій годині ранку, або з чотирнадцятої до п’ятнадцятої години.
Домовившись про зустріч, занотуй:
- дату та час;
- місце зустрічі;
- ім’я людини, з якою необхідно зустрітись
5 етап - «Підготовка супроводного листа»
Лист до працедавця виступає ефективним способом змусити його звернути увагу на твоє резюме. Він відображає твою зацікавленість в отриманні роботи саме цієї організації, і, відповідно, ти повинен продемонструвати знання сфери діяльності потенційного працедавця.
6 етап - «Проходження співбесіди»
Якщо працедавець запросив тебе на співбесіду, то можна сприймати запрошення на переговори як можливість укладання угоди. Ти пропонуєш скористатися товаром, який у тебе є, тобто продати свої знання й уміння за відповідну винагороду, а працедавець вправі купити їх у тебе чи в одного із твоїх конкурентів, якщо твої докази недостатньо переконливі. Намагайся подати справу так, щоб співрозмовник перейнявся твоєю зацікавленістю роботою, що ти – саме той, кого він так довго шукав. І не слід забувати, що пошук роботи – це теж робота, і всі твої зусилля та дбайливе ставлення до процесу пошуку роботи будуть повною мірою віддячені здобуттям найкращої посади