23 червня відбулося засідання жіночого клубу «Розрада», який створений і діє для жінок-безробітних та всіх зацікавлених осіб на базі Перечинської районної філії Закарпатського обласного центру зайнятості. Тема чергового засідання - негативні наслідки нелегального працевлаштування, пенсійне законодавство та веб-портали ПФУ.

Згідно з Конституцією України кожна людина має право на працю, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується. Але ще чимало громадян живуть днем нинішнім, тому останнім часом усе частіше доводиться стикатися з таким негативним явищем, як «тіньова» зайнятість і «тіньова» заробітна плата (так звана «зарплата в конвертах»). Це не лише серйозна соціальна, але й економічна проблема України, яка потребує вирішення. З цією метою проводиться роз’яснювальна робота не тільки серед роботодавців, але й пересічних громадян, які повинні знати і пам’ятати, що погоджуючись працювати на таких умовах позбавляють себе соціальних гарантій.

Захід проведено за участю наших соціальних партнерів - ГУ ПФУ в Закарпатській області відділ обслуговування громадян №8. Головний спеціаліст відділу обслуговування громадян Мар’яна Малюк акцентувала увагу присутніх на те, що від офіційно нарахованої заробітної плати та відповідно від сплачених внесків залежить набуття страхового стажу та розмір майбутньої пенсії. Страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. Роз’яснила, як записатися на прийом, як отримати підтвердження страхового стажу та здійснити розрахунок майбутньої пенсії, використовуючи можливості порталу електронних послуг Пенсійного фонду України. Проінформувала про запровадження електронних трудових книжок.

Електронний формат збереження відомостей про трудові відносини забезпечує зручний доступ до них через особистий кабінет веб-порталу в цілодобовому режимі, спрощує процедуру отримання роботодавцями інформації про набутий стаж працівників для призначення соціальних виплат, наприклад, у випадку тимчасової втрати працездатності. А головна перевага електронної трудової книжки – можливість автоматичного призначення пенсії. За умови попереднього подання майбутнім пенсіонером відповідної анкети-заяви Пенсійний фонд здійснює призначення пенсії на момент досягнення пенсійного віку автоматично, без потреби особистого звернення до сервісного центру та додаткового подання паперових документів.

Варто зауважити, що система автоматично обирає найбільш вигідні для розрахунку пенсії умови. Перехід на електронний формат трудових книжок триватиме п’ять років, упродовж яких діятимуть і звичні паперові документи про трудову діяльність. В першу чергу роботодавець буде оцифровувати трудові книжки працівників передпенсійного віку.

Учасники засідання мали нагоду задати питання та отримати відповіді від фахівця, а також відзначили, що отримали цікаву і змістовну інформацію, якою варто скористатися.