Це спеціаліст по собакам: породах, дресируванню та догляду за ними. Проте частіше кінолог - це власник власного службового собаки, підготовленого для виконання певних функцій (пошук вибухівки або наркотиків, караульно-охоронна служба, пошук і порятунок постраждалих тощо).

Така людина перебуває на службі у відповідних організаціях (наприклад, в міліції або рятувальному наряді), приходячи туди на роботу зі своїм четверолапим другом. Бувають навіть випадки, коли молодих людей, що мають добре підготовлену службову собаку, беруть в армію разом з нею - наприклад, для служби у прикордонних військах.

Підготовка кінологів найчастіше здійснюється на спеціалізованих курсах. Деяку перевагу надасть базова біологічна або ветеринарна освіта, проте принциповим моментом це не є. Професійну освіту за даною спеціальністю можна отримати в деяких училищах МВС, подекуди готують навіть кінологів з вищою освітою. Кращі фахівці виходять з тих, хто з дитинства любить собак, має великий досвід взаємодії з ними, активно цікавиться даною тематикою.

Не буде перебільшенням, що професіоналізм кінолога - це не стільки результат навчання, скільки наслідок способу життя, пов'язаного з постійною взаємодією з цими тваринами. З особистих рис для кінолога важливі терплячість, послідовність і організованість, витримка і самоконтроль. Важлива і здатність до емпатії - можливість відчувати стан іншої живої істоти.

Потрібна висока фізична працездатність - адже робота проходить переважно на повітрі, в будь-яку погоду і пов'язана з активними пересуваннями. Навряд чи хорошими фахівцями стануть ті, хто відрізняється зайвою пунктуальністю і бажає, щоб все здійснювалося за раз і назавжди встановленими правилами - адже тварини поводяться спонтанно і не завжди передбачувано.

Хоча професія і не належить до масових, грамотні фахівці без роботи не залишаться (особливо затребувані ті, хто вже має добре підготовлену службову собаку і готовий працювати разом з нею). Рівень доходів приблизно дорівнює середній зарплаті в промисловості або дещо перевершує її.

Кар'єрні перспективи не дуже великі. Можна, наприклад, обійняти адміністративну посаду в клубі собаківництва або отримати офіцерське звання (при службі кінологом в армії, МВС або МНС). Деякі фахівці мають приватну клієнтуру або ж переходять до заняття переважно селекційною роботою, розводячи породистих щенят на продаж.