"Романтична" або "інтелігентна" професія. На жаль, виявляється, що для успішної реалізації себе в професіях такого роду доводиться здійснювати масу рутинних, неромантичних та іноді навіть неінтелігентних дій, відкриваючи зворотний бік медалі. Відчуття, що без нахабної самореклами ти нікому не потрібний. Образа і біль від того, що обставини не дозволяють реалізувати себе, а відтак – відчай і безпорада.
"Модна професія". Величезний ризик того, що через деякий час спостерігатиметься надлишок зовсім нещасливих володарів цієї професії, а отже - безробіття і жорстка конкуренція. Закон маятника: різкий підйом - передвісник спаду. Фізики, інженери шістдесятих, економісти дев'яностих - досить багато похмурих прикладів нелегких доль.
"Професія, що обіцяє "великі гроші". Виявляється, що така не тільки щось обіцяє, але й вимагає чималого: скаженої працездатності, ризику, товстошкірої невразливості і готовності відмовитися від багатьох інших важливих для людини речей. Наприклад, біржові гравці повинні постійно тримати "руку на пульсі" (трубку у вуха), приймаючи інформацію у своїх брокерів на нью-йоркській, токійській біржі... Адже це в різних часових поясах! Передчасна сивина, захворювання серцево-судинної і нервової системи...
"Трудові династії", або в загальному випадку "професія, як у..." Часи і соціальні обставини, як неважко відмітити, частенько міняються - це, так би мовити, перший сюрприз. Другий сюрприз - той факт, що немає стовідсоткових гарантій спадкоємства здібностей і схильностей, і навіть якщо хтось схожий на іншого у всьому іншому, саме в своїх професійних схильностях може і відрізнятися.
Вибір професії - це перш за все ваш вибір. Обираючи професію, ви обираєте не тільки спосіб, яким ви зароблятимете на життя, але і спосіб життя. Легковажний вибір "хліба" тільки за її зовнішніми проявами, без урахування її внутрішніх вимог, обмежень і різного роду зобов'язань - це експеримент, який може обійтися дуже дорого не тільки вам, але і оточуючим. А відповідальність ляже тільки на ваші плечі.
Щоб правильно орієнтуватися в просторі вибору професій, треба, щоб хтось міг надати об'єктивну і своєчасну інформацію про цей простір, весь час відстежуючи його зміни.
Наступний аспект - це виявлення ваших здібностей і схильностей. Здібності і схильності - це не одне і те ж. Можливо, ви цікавитесь якимось видом діяльності, але успіх в ній обійдеться вам дуже великою фізичною і/або психологічною ціною. Попередити вас про це (керуючись результатами спеціального обстеження) - обов'язок професійного психолога. Проте не варто побоюватися, що вас переконуватимуть "поставити хрест" на своїй мрії, відмовитися від власних переваг. Це зовсім не так. Адаптаційні можливості у людини надзвичайно високі, тому вам у разі потреби буде рекомендований комплекс заходів, направлених на вдосконалення професійно корисних якостей (наприклад, тренінги розвитку уваги, творчих і організаторських здібностей, упевненості в собі тощо).
Ще один аспект діяльності профконсультанта - це допомогти вам скласти повне, багатобічне уявлення про ту професію, яка вас зацікавила. Для цього на основі опитів професіоналів, що працюють в даний час, і матеріалів спостережень за ними психологів, ергономістів, лікарів складаються спеціальні бази даних. У них міститься інформація про потрібні знання і уміння, трудові операції, знаряддя праці, норми, оплату праці. Крім того, аналізуються дані про можливі причини неуспіху, типові ситуації в колективі, швидкість і напрям "службового зростання", а також про найбільш поширені професійні захворювання і причини незадоволеності своєю роботою.
Відділ організації профорієнтації ОЦЗ