Попри не такі вже й погані прогнози експертів, дедалі більше українців залишають батьківщину і їдуть працювати за кордон. Країна втрачає кадри катастрофічними темпами. Що вабить на чужині - з'ясовували наші кореспонденти.

"Не та кількість роботи, не та кількість оплати , я мав точно таку роботу. Я працюю в цьому напрямку. Тому що вакансії досить вузькі для вашого напрямку і освіти".

На біржу праці, як на роботу, третій місяць ходить Анатолій. Хлопець працював журналістом. Тепер безробітний. Але надії влаштуватися  в прес-службу якоїсь компанії не втрачає. Одна з головних умов - гідна зарплата. Але поки таких варіантів йому не пропонують.

"Я хочу заробляти більш-менш непогані гроші, а на жаль, в Ужгороді сьогодні пропозиції з хорошою зарплатною отак просто не валяються. Тобто це або по знайомствах іти ціленаправлено і рости в компаніях", - розповідає Анатолій, житель Ужгорода.

А от Катерина не стала витрачати час на пошуки роботи в Україні. Буквально за місяць оформила документи і поїхала на заробітки до Чехії. Влаштувалася на заводі. На місяць отримувала близько тисячі євро. Нещодавно повернулася додому. Дівчина просить не показувати обличчя, мовляв, не хоче привертати уваги держструктур та аферистів.

"Була я там три місяці, працювала на трьох роботах. Там дуже багато наших. Ціни набагато дешевші, як у нас там можна купити. За три години, які я заробляла, можна прокормитися цілий тиждень", - розповідає Катерина, жителька Ужгорода.

На жаль, на Закарпатті трудова міграція  явище поширене. Навіть у не сезон, біля візових центрів Ужгорода черги. Стоять люди і в інших містах. За офіційними даними - тільки в консульство Чехії у Львові заявок на оформлення робочої візи цього року подали удвічі більше, ніж минулого.

"Десять тисяч минулого року і 20 тисяч цього року. Ми принімаємо і будем принимать", - говорить Павел Пешек, генеральний консул Чехії у Львові.

Близько 350 заяв на оформлення шенгенських віз щодня приймають у трьох візових центрах Західної України. Практично всі, хто хоче отримати такий дозвіл - їдуть у Європу на заробітки. І справа не в тому, що на Закарпатті немає вакансій, розповідають у центрі зайнятості.

"Зарплата, якщо у нас десь середня, скажімо, на тому підприємстві 300 євро, то у наших сусідів , скажімо за 20км - 800 євро", - розповідає Юрій Фущич, директор Закарпатського обласного центру зайнятості.

Найгостріше нестачу кадрів відчувають на підприємствах. На цьому заводі, наприклад, більше десятка вакансій, переважно - робітничі спеціальності. Але найняти працівників не можуть, кажуть у відділі кадрів.

"Середня заробітна плата працівників складає 14 тисяч грн. Однак ріст заробітної плати не встигає за ростом цін і рівнем життя. І тому більшість людей виїжджає працювати за кордон", - говорить Неля Бакура, начальник відділу кадрів.

Скільки українців щороку виїжджає за кордон на заробітки - сказати точно не може ніхто. Ані митні, ані прикордонні служби, ані місцеві чиновники - такої статистики не мають.

Зрозуміло лише одне, Україна катастрофічними темпами втрачає спеціалістів, а бюджет - мільйони гривень податків.